Sulmi i rëndë terrorist në Ankara: Ministria e Brendshme dhe Parlamenti në qendër të sulmit

0

Ankara, Turqi – Në mëngjesin e kësaj të diele, një akt i dhunshëm terrorist tronditi kryeqytetin turk, Ankara. Rreth orës 09:30, dy terroristë sulmuan para portës së Ministrisë së Brendshme, duke shkaktuar kaos dhe tronditje. Njëri prej tyre hodhi veten në erë, ndërsa tjetri u neutralizua nga forcat e sigurisë. Pas sulmit, hyrjet dhe daljet në Parlament u ndaluan për një kohë, dhe u nis një hetim nga Zyra e Kryeprokurorit Publik i Ankarasë. Ministri i Brendshëm, Ali Yerlikaya, ndau detaje të sulmit në rrjetet sociale dhe theksoi se lufta kundër terrorizmit do të vazhdojë pa ndërprerje. Incidenti ka sjellë ndjeshmëri të madhe mbi masat e sigurisë në Turqi.

Artikulli i mëparshëmMbrojtja e pamjaftueshme e Prokurorëve të SPAK: A është kjo një formë presioni nga qeveria?
Artikulli i radhësPjesëmarrja e emrave të njohur në Festivalin e Këngës. Kthehet fenomeni Luiz Ejlli! Ja emrat e tjerë.