“Eleni Foureira dhe sfida ndaj racizmit: Si fshehu origjinën Shqiptare në Greqi”

0

Eleni Foureira, këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, ndan përvojat e saj të hershme me racizmin në Greqi. Ajo tregon se si fshehu prejardhjen e saj për shkak të frikës nga reagimet negative. “Kur erdha në Greqi në moshën 19-20 vjeç, mësova se të jesh shqiptar ishte i keqpritur.

Kjo më shqetësonte shumë,” thotë Foureira. Ajo shton se përjetimet e saj i kanë formësuar, por sot është krenare për rrënjët e saj dhe dëshiron të edukojë fëmijën e saj në frymën e pranimit dhe krenarisë për identitetin e tyre.

Foureira rrëfen se është përballur me racizëm dhe përbuzje në fillimet e karrierës së saj, por tani ndjehet e lumtur dhe e realizuar.

Artikulli i mëparshëmKaos dhe tension në Kuvend: Artan Hoxha ironizon situatën – Berisha dhe PD përmbysin vetëm karriget, qeveria Rama ende në këmbë
Artikulli i radhësPërgatituni për moti të keq: Fillojnë shtrëngatat me rrufe, ja cilat zona do të goditen më rëndë.