Përgatituni për moti të keq: Fillojnë shtrëngatat me rrufe, ja cilat zona do të goditen më rëndë.

0

Të premten, Shërbimi Meteorologjik Ushtarak parashikon mot të paqëndrueshëm në vendin tonë për shkak të masave ajrore të lagështa nga Oqeani Atlantik dhe brigjet Skandinave.

Vendi do të përjetojë vranësira të ndërprera nga reshje shiu me intensitet mesatar në shumicën e territorit, dhe lokalisht më të forta.

Reshjet do të karakterizohen nga stuhitë e shpejta me rrufe dhe mundësi breshëri. Erërat do të jenë të forta, kryesisht nga drejtimi juglindje-jugperëndim, me shpejtësi mesatare 3-12m/s, dhe mund të sjellin probleme në disa zona.

Në vijën bregdetare, erërat do të arrijnë shpejtësi deri në 16-25m/s, duke shkaktuar valë në det të nivelit 5-7 ballë.

Temperaturat e parashikuara:

  • Zonat malore: 6 deri në 20°C
  • Zonat e ulëta: 14 deri në 21°C
  • Zonat bregdetare: 14 deri në 23°C
Artikulli i mëparshëm“Eleni Foureira dhe sfida ndaj racizmit: Si fshehu origjinën Shqiptare në Greqi”
Artikulli i radhësTensionet politike në vend: Partitë në gjendje gatishmërie për zgjedhje të parakohshme