Analizë/ Refuzimi i komisioneve hetimore që transformuan kuvendin në arenë boksi

0

Për të gjurmuar arsyet e sjelljeve të opozitës, jo vetëm në këto ditë të tensionuara por edhe në javët e mëparshme, kur ajo ka tentuar të bllokojë me çdo mënyrë punimet e parlamentit, është esenciale të hedhim një pasqyrë mbi manovrat e mazhorancës ndaj kësaj fraksioni në skenën politike.

Në harkun e kësaj sesioni parlamentar, opozita ka avancuar propozimin për ngritjen e nëntë komisioneve hetimore, me qëllimin e scrutinizimit të çështjeve që ajo i etiketon si korruptive dhe të inkriminuara nga qeveria në fuqi. Nga këto tentativa, komisioni hetimor për çështjen e inceneratorëve është i vetmi që ka marrë dritën jeshile, ndërsa përpjekjet për të ngritur të tjerët kanë ngecur në gur.

Detajet për komisionet e hedhura poshtë janë si në vijim:

  1. U shkarkua propozimi për komisionin që synonte të zgjidhte misterin e portit të Durrësit, ku tokat u dhuruan me marrëveshje të diskutueshme një oligarku nga Emiratet e Bashkuara Arabe, Mohamed Alabar, duke i lënë atij lirinë nga barrët fiskale.
  2. Nuk gjeti mbështetje komisioni që do të shqyrtojë ndërhyrjet e Charles McGonigal, ish-drejtori i kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork, brenda kufijve të vendit tonë. Opozita argumenton se McGonigal është rekrutuar nga Rama për ofensiva kundër saj.
  3. U rrëzua iniciativa për të hetuar skandalin “Beketi”, që i kushtoi thesarit kombëtar 110 milionë euro, në vijimësi të mbylljes së papritur të stacionit televiziv Agon Channel.
  4. Nuk pranohet kërkesa për të hulumtuar shpenzimet e fluturimeve charter të Edi Ramës, të cilat ende mbeten një mister financiar. Megjithatë, dokumentet e publikuara nga hakerat iranianë bëjnë me dije se Rama ka kryer 137 fluturime charter nga shtatori 2013 deri në tetor 2022.
  5. U shpërfill komisioni që do të investigonte implikimet e investitorëve strategjikë, një skandal që ka përfshirë në qendër ministrin Olta Xhaçka dhe bashkëshortin e saj Artan Gaçi.
  6. U hedh në erë shpresa për komisionin që do të merrej me rastet e konfliktit të interesit.
  7. U lëshua pa mbështetje komisioni i cili kishte për qëllim të hetonte dyshimet mbi rrjedhjen e të dhënave nga sistemi TIMS, me fokus në ruajtjen e integritetit të të dhënave personale.
  8. U anulua komisioni që do të shtrëngonte nën lupën e hetimit koncesionet në sektorin e shëndetësisë. Kërkesa për një hetim parlamentar në lidhje me katër kontrata të rëndësishme shëndetësore, me një vlerë të përafërt prej 450 milionë dollarësh, u ngrit nga 45 deputetë opozitarë. Tre nga këto kontrata janë tashmë nën hetim nga Prokuroria e Posaçme Anti-Korrupsion (SPAK) për abuzim me fondet shtetërore dhe shkelje të ligjit. Gjatë ditëve të fundit, deputetët opozitarë kanë transformuar Kuvendin në një kështjellë të pakapërcyeshme për socialistët, duke penguar zhvillimin e punimeve parlamentare.

Në këtë atmosferë kaotike, ku deputetët përmbysin karriget, ndezin fishekzjarret dhe i japin një pamje të parrezistueshme hyrjeve të kryesisë së Kuvendit, garda u urdhërua të bllokojë hyrjet ku ndodhen zyrat e deputetëve dhe ku tradicionalisht zhvillohen takimet e komisioneve parlamentare. Anëtarët e opozitës që u përjashtuan nga ky aksesi u detyruan të hyjnë në ndërtesë përmes dritareve.

Kur u pyet për arsyet që shtynë mohimin e hetimit parlamentar lidhur me skandalin “McGonigal”, Rama deklaroi se një komision i tillë “nuk do të kishte asnjë mundësi” të funksiononte, me arsyetimin se parlamenti do të degradonte në një shtyllë të propagandës ekstreme dhe do të shfrytëzohej pa mëshirë nga opozita.

“Ata kanë të drejtën të mendojnë se unë nuk jam pasardhësi i Kristaq Ramës, por i atij që mbretëron në errësirë, mirëpo nuk ka asnjë mundësi që të lejojmë Parlamentin të shndërrohet në një arenë të manipulimit dhe propagandës pa kurrfarë bazë të fakteve. Komision hetimor nuk do të ketë,” u shpreh Rama. Në një mënyrë të ngjashme me ngjarjet e 19 tetorit, kur opozita për herë të parë pengoi punimet parlamentare, duket se mazhoranca mbetet e fortë në mbrojtjen e strategjisë së Edi Ramës për të shtyrë opozitën të tërhiqet nga të drejtat e saj parlamentare. Kjo taktikë e përqafuar, e cila e trajton opozitën si një faktor jo-ekzistent, jo vetëm që po ul vlerën e përfaqësisë së 700 mijë shqiptarëve në parlament, por gjithashtu transmeton një mesazh të qartë se nën kryesimin e Edi Ramës, Shqipëria nuk është në nevojë të një opozite funksionale.

Artikulli i mëparshëmRama-Meloni: 36 mijë emigrantë nga Afrika pritet të strehohen në Shqipëri
Artikulli i radhësAmnistia: Ministri i Drejtësisë firmos projektligjin e shumëpërfolur