Biden dhe Netanyahu shqyrtojnë mundësinë për ndërprerjen e përkohëshme të operacioneve në Gaza

0

Në një bisedë telefonike të mbajtur sot, Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, dhe Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, kanë shkëmbyer pikëpamje lidhur me potencialin e një ndalesë humanitare të operacioneve në Gaza, konfirmoi një përfaqësues i Shtëpisë së Bardhë.

John Kirby, zëdhënës i sigurisë kombëtare, njoftoi se biseda përqendrohej në sondimin e një gjeste humanitare që do të ndalte përkohësisht aksionet ushtarake në territorin e tensionuar. Biseda përfshiu po ashtu një analizë të situatës që po zhvillohet në Bregun Perëndimor në kontekstin e përplasjeve të vazhdueshme me Hamasin.

Artikulli i mëparshëmLulzim Basha “nis ofensivën”: Propozon ligjin për Vetting të politikanëve
Artikulli i radhësMarrëveshja Italo-Shqiptare/ Manovra sekrete dhe lojëra pushteti: A po shkëmbehet dinjiteti kombëtar për shpërblime okulte?