Pamje të rënda/ Ekzekutohen tre persona që po drekonin në restorant (VIDEO)

0

Bello, një bashki në veri të Lugines Aburrá, është tronditur pas një vrasjeje të trefishtë që ndodhi në një restorant lokal. Dy burra me motocikletë hyn në ambientet e restorantit dhe filluan të qëllojnë pa dallim ndaj një tavoline ku ndodheshin katër persona, duke rezultuar në vdekjen e tre individëve dhe lëndimin e të katërtit. Ndër viktimat ishte edhe Melchor Alberto Marín Cruz, një ish-ushtarak i forcave speciale i cili kishte qenë pjesë e ushtrisë deri në 2021.

Kjo vrasje ka ndodhur në një kohë kur edhe një tjetër shtetas shqiptar është ekzekutuar së fundmi në Kolumbi, duke nxitur dyshime për një lidhje të mundshme të ngjarjeve me rrjetet e trafikut të drogës dhe kartelëve që operojnë në rajon. Sipas burimeve jozyrtare, ngjarja mund të jetë një sinjal i qartë i marrëdhënieve të errëta dhe të fshehta që ndoshta kanë zënë rrënjë edhe tek individë që në të kaluarën kanë shërbyer në forcat e sigurisë.

Motivi pas kësaj vrasjeje vazhdon të jetë i paqartë, dhe mbetet e pasigurt nëse e shkuara ushtarake e Marín Cruz ka ndonjë lidhje me incidentin. Arrestimi i dyshuarve në afërsi të lagjes Zamora, ku ndodhi krimi, është një zhvillim pozitiv në hetimin e ngjarjes. Megjithatë, komuniteti i Bello-s mbetet duke u përballur me shokun dhe dhimbjen e shkaktuar nga ky akt i pakuptimtë i dhunës.

Hetimet vazhdojnë ndërsa pyetjet mbi mundësinë e një konspiracioni më të gjerë mbeten të hapura, me sytë e drejtësisë dhe të opinionit publik të ngulitur te mënyrat e mundshme se si këto rrjete ndërkombëtare të krimit ndërveprojnë me jetët e atyre jashtë dhe brenda Kolumbisë.

Artikulli i mëparshëmMarrëveshja Italo-Shqiptare/ Manovra sekrete dhe lojëra pushteti: A po shkëmbehet dinjiteti kombëtar për shpërblime okulte?
Artikulli i radhësParalajmërimi i Ngjelës për tërmetin politik: Fatet e Berishës dhe ndikimi në qeverisjen e Shqipërisë