Për të pasur kocka të forta, zbuloni ushqimet që duhet të hani sipas moshës

  0

  Në çdo fazë të jetës sonë, ushqimi i mirë është një “investim” në shëndetin tonë. Kjo është arsyeja pse është e dobishme të zgjedhim me kujdes ushqimet me të cilat mbushim frigoriferin dhe raftet. Disa zgjedhje i mposhtin të tjerat, dhe kur bëhet fjalë për “kocka të forta”, ka disa lëndë ushqyese që nuk duhet t’i harrojmë.

  Baza e një diete të shëndetshme për kocka të forta

  Kockat tona shpërbëhen dhe rindërtohen vazhdimisht gjatë gjithë jetës sonë. Ndërsa rriteni, një dietë e ekuilibruar dhe e pasur me lëndë ushqyese është jetike për ruajtjen e shëndetit dhe densitetit të kockave.

  Në përgjithësi, menuja jonë është mirë të përfshijë:

  -Peshk yndyror si toni, skumbri dhe salmoni

  -Produkte të qumështit me pak yndyrë

  Ushqimet “mburojë” në çdo moshë

  Produktet e qumështit si qumështi, kosi dhe djathi janë burime të shkëlqyera të kalciumit, minerali thelbësor për rritjen dhe forcimin e kockave.

  Perimet me gjethe jeshile të errët si brokoli dhe spinaqi na ofrojnë kalcium dhe lëndë ushqyese të tjera miqësore për kockat, si vitamina K.

  Salmoni, sardelet dhe skumbri janë të pasura me vitaminë D, e cila ndihmon trupin të përthithë kalciumin.

  Arrat dhe farat si bajamet, farat chia, farat e lirit dhe farat e susamit janë gjithashtu burime të ushqyesve thelbësorë si kalciumi dhe magnezi për kocka më të forta dhe më të shëndetshme.

  Bulmet dhe perime me gjethe jeshile

  Ndiqni një dietë të pasur me kalcium, duke u fokusuar tek produktet e qumështit, me pak yndyrë dhe sigurisht, si në fazën e mëparshme të moshës, perimet me gjethe jeshile.

  Përfshini burime proteinash pa yndyrë në dietën tuaj si shpendët, peshkun, fasulet dhe tofu pasi këto ushqime përmbajnë aminoacide thelbësore për shëndetin e kockave.

  Hani më shumë ushqime të pasura me magnez si drithërat, bishtajore, arra dhe fara për të mbështetur përthithjen e kalciumit.

  Ndërsa rriteni, është e rëndësishme të mbani marrjen e kalciumit në një nivel të mirë. Kështu është edhe marrja e perimeve me gjethe, shumë prej të cilave rrisin densitetin e kockave. Për më tepër, përfshini ushqime me:

  Vitamina D (salmoni, e verdha e vezës, kërpudhat, ton).

  Aftësia e trupit për të absorbuar kalcium zvogëlohet me kalimin e moshës, kështu që mund t’ju duhet të merrni kalcium dhe suplemente të vitaminës D për të përmirësuar shëndetin e kockave tuaja, gjithmonë sipas udhëzimeve të mjekut.

  Plus, mos harroni proteinën. Marrja e duhur e proteinave është thelbësore për ruajtjen e masës muskulore dhe shëndetin e përgjithshëm të kockave.

  Së fundi, zvogëloni marrjen e natriumit dhe kufizoni sa më shumë ushqimet e përpunuara.

  Artikulli i mëparshëmNuk hani mëngjes? Ja dëmet që i shkaktoni shëndetit tuaj duke shmangur këtë vakt të rëndësishëm
  Artikulli i radhësMbikqyrja e bursës i jep dritën e gjelbër ETF-Bitcoins/ Analiza e DW: Lehtësohet tregtimi i monedhës digjitale, por a do të rritet çmimi?