Rritet numri i të vdekurve nga sulmi terrorist në Moskë, arrestohen 11 persona

0

Numri i të vdekurve nga sulmi pranë Moskës , i pretenduar nga ISIS, është 93, duke përfshirë 3 fëmijë, ndërsa Kievi tha se nuk ishte i përfshirë.

Burra të armatosur me automatikë kallashnikov me veshje kamuflazhi hynë në Sallën Crocus, një sallë koncertesh në veriperëndim të qytetit, duke hapur zjarr pa mëshirë ndaj pjesëmarrësve të koncertit.

Sulmuesit, para se të arratiseshin me një Renault të bardhë, hodhën edhe granata ose shishe Molotov dhe pak më pas e gjithë ndërtesa u përfshi në zjarr. U bënë 11 arrestime, njoftoi Kremlini, duke përfshirë 4 terroristë të përfshirë drejtpërdrejt në sulm.

Pasaportat e Taxhikistanit u gjetën në makinën e përdorur për arratisje. SHBA kishte paralajmëruar Moskën për mundësinë e një sulmi.

Artikulli i mëparshëmKunata është autore e BBV dhe ky banor përflitet si fitues…
Artikulli i radhësZhgënjim kuqezi, “shpëton” vetëm Asani dhe Allsani, dobët Hysaj dhe Strakosha