Tensionet politike në vend: Partitë në gjendje gatishmërie për zgjedhje të parakohshme

0

Panorama politike në Shqipëri është duke u ngjizur me pritshmëri, ndërsa sinjalet për mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme bëhen gjithnjë e më të qarta. Pavarësisht nga insistimi i Kryeministrit Edi Rama se zgjedhjet parlamentare do të mbahen në vitin 2025, Partia Demokratike dhe Partia Socialiste po hyjnë në aksion, duke zhvilluar takime intensive me bazën dhe qytetarët, sikur zgjedhjet të ishin afër.

Nga kampi i Partisë Socialiste, sinjale të forta vijnë nga veprimet e Kryeministrit Rama, i cili pritet të nisë një tur të gjerë nëpër të gjitha qarqet e vendit në ditët në vijim. Burime të afërta bëjnë me dije se qëllimi kryesor i këtij turi do të jetë prezantimi i projektbuxhetit për vitin 2024. Turneu i takimeve do të fillojë nga qyteti i Fierit këtë javë, duke filluar nga dita e enjte ose e premte.

Ndërkohë, në korridoret e politikës dhe të Partisë Socialiste flitet se Rama po përpiqet të godasë dy zogj me një gur, duke mbajtur socialistët të motivuar dhe të gatshëm për çdo surprizë të mundshme, përfshirë zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Megjithatë, ende mbetet për t’u parë se çfarë do të ndodhë në realitet.

Është e rëndësishme të përmendet se vetëm pak ditë më parë, Rama vendosi të shtyjë Kongresin e planifikuar për më 6 nëntor për në fillim të dhjetorit, duke theksuar nevojën për vëmendje maksimale nga të gjithë në lidhje me buxhetin e vitit 2024. Projektbuxheti për vitin 2024 parashikohet të jetë rreth 7 miliardë euro, me fokus në rritjen e pagave të administratës, indeksimin e pensioneve, përparimin e procesit të rindërtimit dhe uljen e borxhit publik nën 60%.

Nga ana tjetër, Partia Demokratike ka zbritur në terren prej disa javësh me kryetarin Lulzim Basha dhe deputetët e saj, duke u fokusuar në riorganizimin e partisë dhe në çështje të tjera. Ky veprim i Partisë Demokratike, si dhe aktiviteti i Partisë Socialiste, tregon se të dyja partitë po përgatiten për zgjedhje të parakohshme.

Ndërkohë, ish-deputeti i Partisë Socialiste, Spartak Braho, ka shprehur hapur mbështetjen për idenë e zgjedhjeve të parakohshme. Gjatë një interviste televizive, ai ka bërë thirrje për shpërndarjen e Parlamentit dhe organizimin e zgjedhjeve të parakohshme, duke argumentuar se vendi është në krizë dhe ka nevojë për ndryshim. Braho gjithashtu ka folur për situatën e brendshme të politikës shqiptare, duke theksuar nevojën për një qasje më të vendosur ndaj sfidave të tanishme.

Në këtë kontekst të tensionuar politik, mbetet për t’u parë se si do të zhvillohen ngjarjet në ditët në vijim dhe nëse zgjedhjet e parakohshme do të bëhen realitet në Shqipëri.

Artikulli i mëparshëmPërgatituni për moti të keq: Fillojnë shtrëngatat me rrufe, ja cilat zona do të goditen më rëndë.
Artikulli i radhës“Vuçiç shpërthen me ironi ndaj politikanëve serbë për deklaratat mbi njohjen e Kosovës”