Kreshnik Spahiu: Dosja non-grata e Berishës u përgatit nga armiku i Soros, Donald Trump

0
Kreshnik Spahiu: Dosja non-grata e Berishës u përgatit nga armiku i

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se dosja non grata e Sali Berishës u përgatit nga administrata e ish-presidenti amerikan Donal Trump.

Spahiu komentoi deklaratat e Berishës dhe lidhjet që ai bën mes Soros, ambasadores Yuri Kim dhe Edi Ramws duke i fajësuar për shpalljen non grata në SHBA.

“Soros ka hyrë në Shqipëri kur Berisha ishte president dhe ka përfituar familjarisht nga financimet e tij . Sorosi ka investuar miliona euron në Shqipëri, ka ndërtuar 400 shkolla, ka dhënë para për të varfrit, buxheti i tyre ka qenë 10 mln euron në vit, ka mbi 100 mln euro për Shqipërinë. 

Heqja e vizës së Berishës nga SHBA ka ndodhur në 2018, kur dogjën mandatet për në parlament dhe është proces i iniciuar nga administrata e Donald Trump që është njeriu më anti-Soros i planetit”, tha Spahiu.

Artikulli i mëparshëm“Berisha nuk e merr kurrë pushtetin” – Roland Bejko: Pas 14 Majit, PD mund të ndahet në katër pjesë!
Artikulli i radhësGazetari që u plagos në 21 Janar: Sali Berisha pengon hetimin e tragjedisë