OBSH thirrje për pezullimin e dozës së tretë të vaksinës: Duhet të jepet vetëm në fund të…

  0
  OBSH thirrje për pezullimin e dozës së tretë të

  Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka bërë thirrje për pezullimin e dozës së tretë të vaksinës derisa të shpërndahet në mënyrë të drejtë në vendet me të ardhura të ulëta.

  “Për shkak të mungesës së vaksinave në vendet me të ardhura të ulëta, 1.5 persona për 100 banorë janë vaksinuar. Pezullimi i dozës së tretë deri në fund të shtatorit do të mundësojë vaksinimin e të paktën 10% të qytetarëve të secilit vend,” tha Tedros Adanom Gebrejesus, drejtor i Përgjithshëm i OBSH-së.

  Ndërsa bota po lufton me variantin delta, një numër në rritje i vendeve po konsiderojnë futjen e një doze të tretë të vaksinës.

  Emiratet e Bashkuara Arabe u bashkuan me Gjermaninë, Izraelin dhe Mbretërinë e Bashkuar të martën, duke prezantuar udhëzime që rekomandojnë një dozë të tretë të vaksinës kundër COVID-19 për të moshuarit.

  Izraeli njoftoi programin e tij të tretë të dozimit javën e kaluar pasi ekspertët e caktuar nga qeveria rekomanduan këtë veprim.

  Ekspertët e bazuan opinionin e tyre në të dhënat që tregojnë se vaksina fillon të humbasë efektivitetin e saj në parandalimin e infeksioneve me kalimin e kohës.

  Artikulli i mëparshëmKujdes! 4 shenjat që jep trupi kur keni probleme me zemrën
  Artikulli i radhësVirologia nga Wuhan bën deklaratën tronditëse: Variante 600 herë më vdekjeprurëse se Covid-19 do të shfaqen në të ardhmen që do të sjellin fundin e botës

  KOMENTO

  Shkruani komentin tuaj
  Vendosni emrin tuaj këtu