‘Lamtumirë’ Alitalia që nga mesi i tetorit – Ndalohen shitjet, parashikohen zëvendësime ose rimbursime

0

Fillimisht negociatat me sindikatat, pastaj marrëveshja për shitjen e aseteve të Aviacionit të Alitalia, jo para 7 shtatorit dhe së fundi negocimi i kontratës së re, deri më 20 shtator. ITA dëshiron të mbërrijë gati për takimin më 15 tetor dhe vendos një orar të ngushtë, duke filluar me fillimin e pritur të shitjes së biletave, i cili fillon të enjten.

Në të njëjtën kohë, Alitalia do të ndalojë shitjen e biletave të saj të udhëtimit për periudhën pas 15 Tetorit, kur kompania e vjetër do të pushojë së funksionuari. Data e fillimit të shitjes së biletave ITA ishte pritur prej ditësh, pas arritjes së certifikatave ENAC javën e kaluar.

Nga data 26 do të jetë e mundur të blini fluturime në faqen e internetit ëëë.itaspa.com (faqe e përkohshme, e cila pas fillimit të operacioneve do të zëvendësohet me një krejtësisht të re), në agjencitë e udhëtimit dhe në zyrat e biletave të aeroportit.

Ndërkohë Alitalia, nga mesnata, nuk do të shesë më biletat e saj për fluturime pas 15 tetorit dhe në të njëjtën kohë do të dërgojë një komunikim me e-mail për klientët që kanë blerë tashmë një biletë. (ANSA)

Artikulli i mëparshëmA ka shqiptarë të bllokuar në Afganistan? Ja si përgjigjet Rama për CNN
Artikulli i radhësShtetet europiane që kërkojnë Green Pass për turizëm – Nga ndryshon ai me Certifikatën Digjitale Covid?!