AC Milan siguron fitoren dramatike 2-1 në derbin kundër Interit, duke forcuar pozicionin e trajnerit Fonseca

0

MILANO — Në një Derby della Madonnina të luajtur me tension të lartë, AC Milan doli triumfues me një fitore dramatike 2-1 kundër Interit të dielën mbrëma, një rezultat që jo vetëm përforcon pozicionin e tyre në renditjen e Serie A, por gjithashtu forcon ndjeshëm pozicionin e trajnerit Paulo Fonseca, i cili ka qenë nën presion të madh gjatë javës së fundit.

Ndeshja nisi me një avantazh të hershëm për AC Milan, vetëm 10 minuta pasi kishte nisur loja. Christian Pulisic shënoi një gol të mrekullueshëm, duke ndezur tifozët e Rossonerëve në San Siro. Ylli amerikan, i cili shpejt është bërë i dashur për tifozët, përfitoi nga një aksion i rrjedhshëm për të çuar Milanin në avantazh.

Inter nuk qëndroi pasiv për shumë kohë. Në minutën e 28-të, një asist i saktë nga Lautaro Martínez gjeti Federico Dimarco, i cili realizoi për të barazuar rezultatin për Nerazzurrët. Ky gol e ndryshoi momentumin e ndeshjes, me Interin që u përpoq të dominonte në fundin e pjesës së parë.

Teksa ora po shkonte drejt fundit dhe ndeshja dukej e destinuar të mbyllej në barazim, drama arriti kulmin në minutën e fundit. Mbrojtësi dhe tifozi i përhershëm i Milanit, Mateo Gabbia, i cili ka pritur gjatë për momente si ky, u ngrit lart për të takuar një goditje të lirë dhe me një goditje me kokë e dërgoi topin në rrjetë. Goli në minutën e 90-të siguroi fitoren e çmuar për Milanin dhe shkaktoi festime të zjarrta mes tifozëve të tyre.

Për AC Milan, kjo fitore ka më shumë rëndësi sesa thjesht tri pikë. Fonseca, trajneri që ka qenë në qendër të spekulimeve për të ardhmen e tij, mund të gjejë pak qetësi me këtë rezultat. Fitorja jo vetëm që rikthen Milanin në garën për kualifikim në Evropë, por gjithashtu qetëson spekulimet për largimin e tij të mundshëm nga posti.

Inter, megjithë përpjekjet e tyre, mbeti duke vuajtur shanset e humbura dhe një goditje tle vonshme i kushtoi një pikë të rëndësishme. Për momentin, qyteti i Milanos i përket Rossonerëve, dhe trajneri Paulo Fonseca mund të shijojë një kohë më të qetë në stolin e Milanit—të paktën për tani.

Fitorja në derbi shton një kapitull të rëndësishëm në rivalitetin historik, dhe për AC Milan, kjo fitore është një kujtesë e rezistencës së tyre përballë vështirësive.

Artikulli i mëparshëmMakina përplas 8-vjeçarin në Maliq, i mituri transportohet në spital
Artikulli i radhës“Ervin Salianji dënohet me 1 vit burg nga Gjykata e Apelit për denoncimin ndaj vëllait të ish-ministrit Xhafaj”